Monument



Portico Quartet zawsze był zespołem z klimatem. Od czasu debiutu są jednym z niewielu instrumentalnych formacji jazzowo-psyechedeliczno-elektronicznych, które bez trudu mogą sprostać tak zdefiniowanej mieszance muzycznej. Ich holistyczne podejście do kompozycji okazało się bardzo skuteczne, ponieważ charakterystyczne brzmienie grupy rozwinęło się w artystyczną manifestację dźwiękowych, wizualnych, niemalże literackich światów, opowiadających porywające historie. Z czasem stało się jasne, że rdzeniem dziewięciopłytowej dyskografii Portico Quartet są powtarzające się wzorce dźwiękowe, które odgrywają zasadniczą rolę w kompozycjach Brytyjczyków – czasami eksplorujące zrównoważone panoramiczne terytoria, innym znów razem biegnące pod górę, jakby próbowały uchwycić wolność otwartej przestrzeni.

Po głębokim zanurzeniu w ambientowe tekstury stanowiące podstawę ich minimalistycznego, trzyczęściowego projektu Terrain [2021], precyzyjnie wyrzeźbiony Monument [2021] jest mniej amorficznym, a bardziej abstrakcyjnym potwierdzeniem głównych atutów Portico Quartet. Dziesięć utworów napisanych przez Duncana Bellamy’ego i Jacka Wylliego, a zarejestrowanych podczas tej samej wiosennej sesji, zaskakuje słuchacza przeciwstawną formą i pomysłami. Monument jest jedną z najbardziej przystępnych płyt Portico Quartet. Jeśli Terrain zgłębia mroczną stronę pandemicznej rzeczywistości, to najnowsza propozycja zespołu brzmi jak oda do lepszych czasów.

Zaraz po eterycznym Opening album wchodzi na wysokie obroty krótkim, energicznym utworem Impressions łączącym klubowy groove z energicznie wyeksponowaną perkusją i delikatnie rozwieszonym saksofonem. To właśnie równowaga pomiędzy tymi elementami popycha nagranie przez szereg melodycznych i rytmicznych zawiłości, ściśle integrujących ludzki dotyk z maszynowym skupieniem. Kalejdoskopowy, inspirowany krautrockiem utwór Ultraviolet buduje napięcie medytacyjnym wstępem, narastającym pulsem perkusji i potęgą saksofonowego sola. Kompozycja Ever Present opiera się na prostym refrenie fortepianu; gdy nostalgiczna linia melodyczna unosi nas do nieba, perkusja i bas – zanim osiągną euforyczny szczyt, uporczywie rzeźbią tuż przy ziemi. Z kolei nagranie tytułowe zbudowane jest na bazie zapętlonej próbki wokalnej, perkusji i enigmatycznej melodii, w końcowym fragmencie ustępującej miejsca mglistym syntezatorom. 

Ciekawa aranżacja AOE porusza się w przód i w tył, jak pokrętło radioodbiornika szukającego odpowiedniej fali; wydobywa napięcie pomiędzy pastoralną melodią wiolonczeli i saksofonu, z nagłym przejściem do żywej perkusji, zawodzenia tenoru Wyllie'ego i migotliwej linii syntezatorów. Z kolei utwór Warm Data dyskretnie wkracza w obszar starszych kompozycji Portico Quartet takich jak: Current History czy Laker-Boo, nawiązując tym samym do ich instrumentalnego minimalizmu z automatem perkusyjnym i czytelnie podkreśloną elektroniką. 

Nagranie finałowe On The Light napędzane przez rozedrganą perkusję Bellamy'ego i sugestywny saksofon Wylliego, przekazuje poczucie napięcia zmierzającego ku wolności. To wielobarwne, słodko-gorzkie zakończenie płyty, która oferuje szereg ekspresyjnych intryg, aby utrzymać nasze zaangażowanie. Monument, w żadnym razie nie jest konfrontacyjny – raczej stawia sobie jasny cel, by wykraczać poza znane granice i eksplorować nowe terytoria w bardziej przyjazny sposób.




Ocena: ✪✪✪✪✪✪✪✪☆☆ 8/10
Photo: Gontwana Records, press

Komentarze

  1. Obok "Terrain", "Monument", w ciągu jednego roku jest kolejnym, wyjątkowo udanym albumem
    w prezencie od zespołu, który wymyślił się na nowo za sprawą "Art in the Age of Automation".
    Podziwiam passę twórczą i słucham z niekłamaną przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
  2. < kantor wymiany >12 listopada, 2021

    Bardzo atmosferyczna płyta. Odlotowy trójkąt bas - perkusja - saksofon, robi tutaj świetną robotę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dołączam do pochwał, bo słucha się tego naprawdę dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Rzeka emocji i czarowanie dźwiękiem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i stał się cud - wreszcie się zgadzamy!

      Usuń

Prześlij komentarz