Dla tych, co czują i słuchają



Terapeutyczne właściwości natury są powszechnie uważane za niezrównane źródło odnowy. Dla wielu osób stąpanie bosymi stopami po trawie czy leśna kąpiel w otoczeniu majestatycznych drzew daje poczucie fizycznego kontaktu z uzdrawiającą mocą przyrody. Niektóre utwory muzyczne mogą zapewnić nam podobny komfort, oczyszczając nasze wnętrze z natłoku paraliżujących myśli. Najnowsza propozycja teksańskiej formacji Explosions In The Sky, wydaje się być sugestywną fuzją obu światów. Otulający charakter ich obszernego projektu Big BendAn Original Soundtrack for Public Television [2021], celebruje rozległe tereny stanowego Parku Narodowego Big Bend, będąc jednocześnie ilustracją muzyczną filmu dokumentalnego Big Bend: The Wild Frontier of Texas.


Wizualnie, Big Bend to magiczne miejsce, które może zaistnieć tylko w świecie wybujałych fantazji. Przenikają je wielkie, wypalone góry w odcieniach umbry, połacie bujnej zieleni oraz dzikie zoo z wieloma gatunkami ptaków, gadów i ssaków. Teksańscy post-rockowi instrumentaliści z Explosions In The Sky, wnoszą do rozległej panoramy parku introspektywne bogactwo sentymentalizmu. Dwadzieścia utworów projektu ilustruje zarówno pory roku jak i zwierzęta, które czynią ten surowy obszar tak wyjątkowym. Zaczynając i kończąc na zimie, zespół używa odpowiednio dobranych środków wyrazu – tutaj, opartych na uproszczonych schematach, gdzie wzburzone rockandrollowe emocje zastąpiła empatia i wielobarwna paleta delikatnych odcieni.

Pomimo nadrzędnej, spokojnej atmosfery przenikającej Big Bend, nie jest to płyta brzmieniowo jednorodna. Uzdolniona muzykalność zespołu cierpliwie rozwija łagodne pejzaże dźwiękowe, ale nie brakuje momentów, w których słuchacz zostaje wepchnięty w krótkie erupcje dźwięku, jak w przypadku utworu Owl Hunting czy Bird Family. Te momenty ożywienia dobrze służą wprowadzeniu zróżnicowanej dynamiki zbudowanej na bogatej palecie tonalnej, złożonej z ekspresyjnych smyczków, słodkich wtrąceń gitar, migotliwych akordów fortepianu i syntezatorów.

Niemal we wszystkich nagraniach projektu można dostrzec urzekającą lekkość, która potęguje medytacyjny nastrój płyty. Jest to szczególnie odczuwalne w utworach: Spring, Swimming, Sunrise czy wysublimowanym Summer. W tych jaśniejszych momentach słuchacz może się na chwilę wyłączyć i poddać autorefleksji. W innych miejscach Big Bend przeciwstawiając się dźwiękowej świetlistości, uruchamia instrumentarium o ciemniejszym zabarwieniu. Elektroniczne tekstury falujące w nagraniu Winter, wnoszą elementy zimowej niepewności – podczas, gdy przyspieszone tempo Nightfall, mogłoby współistnieć z perkusyjnym motywem wyróżniającym niektóre piosenki Kate Bush z albumu Hounds of Love [1985].

Finałowy utwór Human History, przywraca uczucie spokoju. Jest rodzajem refleksji nad rozchwianą kondycją świata przyrody rozpatrywaną w kategoriach cywilizacyjnych. Explosions In The Sky, muzyczny przewodnik po Parku Narodowym Big Bend, traktuje z wielką wrażliwością, pozostawiając nas na muzycznej ścieżce odnowy, która leży u podstaw często niedopowiedzianych kompozycji ujawniających prozdrowotne właściwości.




Ocena: ✪✪✪✪✪✪✪☆☆☆ 7/10
Photo: Rolling Stone Magazine

Komentarze

  1. < kantor wymiany >14 października, 2021

    Czasami trzeba choć na chwilę wyrwać się z codziennej walki o przetrwanie. Relaksacyjna muzyka ilustrująca żywy pomnik przyrody, prowokuje do październikowej wyprawy poza miasto. I taki plan zamierzam zrealizować w najbliższy weekend, rzecz jasna z muzyką Explosions In The Sky
    w słuchawkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzisiaj za moim oknem sypnęło złotymi liśćmi. Zjawisko pięknie, w jakimś sensie symboliczne, szkoda tylko, że tak krótkotrwałe. Dziękuję za foto z wycieczki z okolic Wieliczki. Trasa rowerowa rzeczywiście fantastyczna!

      Usuń

Prześlij komentarz