O czym szepczą głazyKierowana przez Goshe Hniu Staraya Derevnya, to eklektyczny brytyjsko-izraelski zespół działający we własnej sferze muzykalności i na własnych warunkach. Wymienny, zawsze wieloosobowy kolektyw muzyków pochodzących z całego świata sprawia, że koncerty i nagrania studyjne wydają się być przypadkowymi chwilami zawieszonymi w danym miejscu i czasie. Rzadkość tych spotkań przekłada się na pasję, której rezultaty przybierają zmiennokształtną stylistykę kolażu dźwiękowego napędzanego elementami krautrocka, medytacyjną psychodelią oraz awangardową poezją Artura Molewa.

Najnowszy album Staraya DerevnyaBoulder Blues [2022], podobnie jak jego poprzednik zarejestrowany dwa lata temu Inwards Opened The Floor [2020], czy wydana niedawno płyta przekrojowa Forgot what was important [2022] obejmująca ostatnią dekadę działalności, podtrzymuje tak skalibrowane podejście do tematu. Muzycy w wypowiedziach dla prasy muzycznej, często mówią o byciu kanałami dla dźwięków, ale Boulder Blues wydaje się sięgać do czegoś znacznie głębszego, ponadczasowego i prawdopodobnie mineralnego. Rzecz jasna niema tutaj mowy o bluesie jako takim, ale z okładki, tytułu płyty oraz niektórych tekstów, możemy odczytać nieśmiałe sugestie dotyczące niezniszczalnego trwania pamięci we wszystkim, co nas otacza. Majestatyczny głaz pełni tutaj rolę symbolu, który możemy podziwiać, czerpać z niego natchnioną energię, lub potraktować jak rodzaj transmitera otwierającego bramy prehistorii.


W obrębie Boulder Blues uwagę przykuwa umiejętność wykorzystania surrealistycznych pejzaży dźwiękowych do tworzenia rozbudowanych, wielowarstwowych narracji. Dwudziestominutowa kompozycja live Bubbling pelt brzmi jak ścieżka dźwiękowa psychodelicznego snu, mimowolnie stając się jego istotnym uzupełnieniem. Do mnogości instrumentów i przedmiotów używanych w twórczej wymianie pomysłów, jedenastoosobowy kolektyw dodaje również język. W utworach Scythian nest czy Gallant spider, bez względu na to, czy jest to rosyjski, czy wymyślony idiom dadaistyczny, ludzki głos poprzez intonację, wymowę i tempo stara się dyskretnie prowadzić nas za rękę, pełniąc rolę mentalnego przewodnika stymulującego naszą wyobraźnię. 

Album jest miksturą awangardowych stylów, dźwięków i hipnotycznych uniesień, przedzierających się przez warstwy fal unoszących dramaturgię płyty. Staraya Derevnya zachowując wspólną świadomość i umysł roju, tworzy dźwiękowy świat przypominający teatr wyobraźni. Jednak dość złożona forma płyty może być sporym wyzwaniem i wymaga kilku uważnych przesłuchań, żeby w pełni docenić jej ukryte walory.
Staraya Derewnya, 2022
Foto: Sergei Rzhevsky

Komentarze

 1. < kantor wymiany >13 sierpnia, 2022

  Nieco zagmatwana stylistycznie koncepcja "Boulder Blues" jakoś do mnie nie przemówiła, ale podlinkowana przez Ciebie składanka "Forgot what was important", bardzo wiele mówi o potencjale grupy. Kawałek "On how the thorny orbs got here" - naprawdę świetny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Utwór pochodzi z płyty "Inwards Opened The Floor" i kilka lat temu za sprawą koncertu w londyńskim Cafe OTO, natychmiast zwrócił moją uwagę na twórczość zespołu. Tutaj archiwalny zapis ich występu: https://youtu.be/fJ9AlRhMb_Q

   Usuń
  2. < kantor wymiany >14 sierpnia, 2022

   Od razu widać, że rytualny nastrój i psychodeliczne animacje to ich dodatkowy atut

   Usuń
 2. bądźmy kwita20 sierpnia, 2022

  Muzycznie trochę takie cuda wianki, ale czasami udaje im się wyczarować garść fajnie współgrających dźwięków. Wtedy robi się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz