Porozmawiać z drzewami



Nie pierwszy raz natura staje się rzecznikiem procesu twórczego – inspiruje, otwiera zmysły, wyostrza krawędzie tlących się pomysłów. Z muzycznymi rezultatami bliskiego kontaktu z przyrodą moi czytelnicy mogli zapoznać się wielokrotnie – chociażby tutaj, ale najnowszy projekt Hendrika Webera niemieckiego producenta i czarodzieja elektroniki występującego pod nazwą Pantha du Prince idzie o krok dalej, pozwalając przemówić drzewom a podjętym działaniom towarzyszy fundamentalne pytanie: jak to brzmi, gdy drzewa się komunikują? 

Naukowcy coraz częściej potwierdzają coś, co od tysiącleci w różnych kulturach opisywały ludowe przekazy: puszcze, lasy i pojedyncze drzewa mogą wymieniać między sobą informacje – nawet na duże odległości. Weber zamienia te "rozmowy" w dzieło artystyczne pozwalające emocjonalnie zbliżyć się do tego tajemniczego zjawiska. Łącząc muzykę, sztukę wizualną i naukę spekulatywną, Pantha du Prince potwierdza status niezwykłego producenta, który dzięki wyjątkowemu wyczuciu harmonii łączy działania awangardowe z elektronicznymi brzmieniami klubowymi.













Na potrzeby wydawnictwa Conference of Trees [2020] część instrumentów rytmicznych została wykonana przez artystę własnoręcznie z różnych gatunków drewna. Twórca, eksperymentując z ich własnościami tonalnymi, naśladuje hipotetyczny dialog międzygatunkowy, a dziesięć nowych utworów przenika niewidzialna nić porozumienia, będąca dyskretnym przypomnieniem o nierozerwalnej więzi człowieka z naturą. 

Otwierające album rozległe nagranie Approach in a Breeze objawia ten związek kontemplacyjnym podejściem do projektu. Weber aktywizuje słuchaczy dźwiękiem zawieszonym na rozciągniętej nucie wiolonczeli, uzupełnionym migotliwą ścieżką instrumentów organicznych naśladujących ruch gałęzi kołysanych porywami wiatru, po czym płynnie przechodzi w Transparent Tickle Shining Grace, utwór prezentujący ideę sygnałów przepływających przez konary drzew. Bloki drewna stukoczą z coraz większym temperamentem, tworząc pulsujący kod tajemniczych informacji rozchodzących się po całym lesie. When We Talk to pierwsza kompozycja z zaprogramowaną pętlą rytmiczną i oddalonym wokalem zanurzonym w przestrzennym miksie. Od tego momentu Pantha du Prince odważniej wkracza na terytorium klubowego parkietu. Energiczny puls nagrania Roots Making Family i house’owy charakter Supernova Space Time Drift, choć nastawiony na przyciągnięcie słuchacza tematycznymi zwrotami akcji, nie zapomina, o głównym motywie projektu imitując "drewnianą" muzykę taneczną.

Conference of Trees jest mocno zakorzeniony w naturze. To odważny album czerpiący korzyści ze skoncentrowanej wizji twórcy, który za pośrednictwem działań artystycznych postanowił zaprosić słuchaczy do lasu. Pantha du Prince zachęca do osobistej rozmowy z drzewami. Uzdrawiająca moc budzącej się do życia brzozy, czy pokłon złożony dębowemu dostojeństwu z pewnością nikomu nie zaszkodzi.

Trzeba posłuchać: Transparent Tickle Shining Grace, Roots Making Family, Supernova Space Time Drift  





Ocena: ✪✪✪✪✪✪✪☆☆☆ 7/10
Photo: Global Net

Komentarze