Muzyczne krajobrazy Cafe OTOStaraya Derevnya to zmienny kolektyw muzyków z Tel Awiwu i Londynu, który wytycza własną drogę w świecie eksperymentalnego dźwięku. Nazwa zespołu może być rozumiana na kilka sposobów – po rosyjsku oznacza starą wieś, ale jest też nazwą przystanku metra i dzielnicy w historycznej dzielnicy Sankt Petersburga. Bezpośredni wpływ na teksty czwartej płyty Inwards Opened The Floor [2020], miał rosyjski poeta i malarz, Arthur Molev. Całość materiału zarejestrowano w 2017 roku w popularnej londyńskiej miejscówce Cafe Oto, zapewniającej dom dla kreatywnych przedsięwzięć mających szanse zaistnieć poza głównym nurtem. Dodatkowe ścieżki dograno w latach 2017-2019 w Izraelu. Singlowi On How The Thorny Orbs Got Here promującemu wydawnictwo, towarzyszy odpowiednio spreparowany teledysk. Wideo składa się z cyfrowych prac nowojorskiego artysty Danila Gertmana, który również zaprojektował okładkę płyty.

 

Obszerne nagrania grupy możemy zakwalifikować do kategorii czegoś, czego nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Uwagę przykuwa umiejętność wykorzystania surrealistycznych pejzaży dźwiękowych do zespołowego tworzenia rozbudowanych, wielowarstwowych narracji ściśle powiązanych z dyscypliną przypominającą ład dużej orkiestry symfonicznej. Inwards Opened The Floor, brzmi jak ścieżka dźwiękowa psychodelicznego snu, mimowolnie stając się jego istotnym uzupełnieniem. Do mnogości instrumentów i przedmiotów używanych w twórczej wymianie pomysłów, dwunastoosobowy kolektyw dodaje również język. Bez względu na to, czy jest to rosyjski, czy wymyślony idiom dadaistyczny, ludzki głos poprzez intonację, wymowę i tempo stara się dyskretnie prowadzić nas za rękę, pełniąc rolę mentalnego przewodnika stymulującego naszą wyobraźnię. 

Płyta jest siedmiościeżkową miksturą awangardowych stylów, dźwięków i hipnotycznych uniesień, przedzierających się przez warstwy fal unoszących dramaturgię płyty. Manipulacje i nakładki pełnią tutaj rolę pełnoprawnego instrumentu. Członkowie kolektywu zaopatrzeni w syntezatory, fortepian, cichą wiolonczelę, klarnet, perkusję, kontrabas, źródło interferencji radiowych, głosy, szepty, krzyki i fotel bujany, sprawiają wrażenie, jakby ich muzyka była całkowicie pierwotna, a jednocześnie bardzo skupiona. Utwory zachowując ludzką twarz, nieprzerwanie przemycają elementy ciepła i niepokoju. 

Inwards Opened The Floor, jest budującym przykładem korzyści wynikających ze ścisłej współpracy. Staraya Derevnya ma wspólną świadomość, umysł roju i tworzy dźwiękowy świat przypominający teatr wyobraźni. Jednak dość złożona forma płyty może być wyzwaniem i muszę przyznać, że wymaga kilku przesłuchań, aby w pełni docenić jej ukryte walory. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy teraz w stanie blokady, warto zainwestować trochę czasu, aby dotknąć energii uwolnionej przez najbardziej wpływowych buskerów alternatywnego Londynu.
Ocena: ✪✪✪✪✪✪✪☆☆☆ 7/10
Photo: Danil Gertman

Komentarze